Antrenman Yükünü İzlemeni̇n 4 Ucuz Yolu

Antrenman Yükünü İzlemeni̇n 4 Ucuz Yolu

04.06.2021 Cum 01:15

Dünyadaki bütün antrenörlerin en iyi şekilde bilgilendirilmesini amaçlayan ve ders niteliğinde kısa kısa bilgiler sunan “Sciense for Sport” isimli platform, yüksek finansman ve yeterli şartlara sahip olmayan antrenörlerin en çok ihtiyacı olabilecek antrenman yükü hesaplamasında kullanılan 4 farklı uygun maliyetli yolunu açıkladı.

Antrenman Yükünü İzlemeni̇n 4 Ucuz Yolu

Sportif performans açısından “Yük izleme” bilindiği gibi her antrenörün antrenman planlama sürecinde aralıksız takip ettiği bir unsurdur. Yük izleme ve hesaplama, Sporcu performansı bakımından, antrenman ve müsabakada verilen bireysel tepkileri ortaya çıkarmak, yorgunluk düzeylerini tahmin etmek ve işlevsel olmayan aşırı yoğunluk veya yaralanma riskini azaltmak için çok önemlidir. 

Antrenman yükünü izlemenin 2 iç ve 2 dış olmak üzere 4 uygun maliyetli yolunu sırayla ve kısaca özetleyecek olursak;

  1. Algılanan Zorluk Derecesi (RPE)

Algılanan Zorluk Derecesi (RPE), performans ölçümü derslerinde mutlaka konu olan, bir sporcunun iş yaptıktan sonra çabasını izlemenin son derece iyi bilinen ve popüler bir yoludur. Geleneksel olarak, sporcuların eforlarına sayısal bir değer verdikleri 10 puanlık bir puanlama ölçeği kullanılır; 10, belirli bir oturum için en yüksek efordur.

  1. Sağlık Anketleri

Sağlık Anketleri, bir sporcunun algılanan refah düzeylerini uyku kalitesi, kas ağrısı ve ruh hali gibi birkaç farklı parametre düzeyinde puanladığı, kendi kendini bildiren bir ankettir. Bir soru örneği;, "Önceki geceden uykunuzu nasıl değerlendirirsiniz? 1. Çok zayıf 2. Zayıf, 3. Ortalama. 4. İyi. 5. Mükemmel”.

  1. Countermovement Jump

Fonkfiyonel nöromüsküler testlerden biri olan CMJ yalnızca bir hareket dizisindeki performansı ölçmek için değil, bir yorgunluk göstergesi olarak da kullanılır.IOS ve Android için MyJump2 uygulaması, güç plakalarına erişimi olmayan pek çok antrenör için popüler ve genellikle "başvurulacak" bir alternatiftir.

  1. Hacim Yükü 

Antrenmanın toplam hacim yükünü kaydetmek için uygun maliyetli bir çözüm, hacim yükünü (Volume Load) izlemektir. Hacim yükü, kulağa geldiği gibi, kullanılan yük ile tekrar sayılarının çarpımıdır. Örneğin, bir atlet 5 tekrar için 100 kg squat yapar; bu nedenle, bu kaldırma seti için harici yük 500kg olacaktır. 

Sonuç olarak, RPE tabanlı metrikler ve iyi anketler kullanmak bir sporcunun iç yükü hakkında fikir verebilirken, CMJ performansı ve Hacim Yükü bir sporcunun dış yükü hakkında fikir verebilir. Bir araya getirildiklerinde, çok yönlü, uygun maliyetli ve uygulaması kolay bir yük izleme modeli sağlarlar.

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01