Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu


 Futbolcularda Bunama Riski Tartışılıyor


FIELD araştırmasından elde edilen bulgularımız, eski futbolcularda ömür boyu beyin sağlığı konusunda endişelenmek için nedenler olduğunu gösteriyor.
FIELD araştırmasından elde edilen bulgularımız, eski futbolcularda ömür boyu beyin sağlığı konusunda endişelenmek için nedenler olduğunu gösteriyor. BrainHOPE, sorunları erken tespit edebilecek testleri ve daha da önemlisi, eski futbolcular için bunama riskini denemenin ve azaltmanın olası yollarını belirlemek için tasarlanmıştır.

Çalışma, eski futbolculardaki beyin sağlığını genel popülasyondan 700 kontrol denekle karşılaştırmak için beyin görüntüleme ve testleri kullanacak. Ayrıca beyin sağlığındaki herhangi bir farklılığın bilinen bunama risk faktörlerinin yönetiminden fayda sağlayıp sağlayamayacağına da bakacaktır.

FIELD araştırması, eski West Brom forvet oyuncusu Jeff Astle’ın tekrarlayan kafa travması nedeniyle öldüğü iddialarının ardından başladı. Uzmanlar, kafa vuruşunun beyin yaralanmalarıyla bağlantılı olabileceğine dair korkuları araştırıyorlardı. Geçen Temmuz ayında yayınlanan yeni yönergeler, İngiltere'deki profesyonel futbolcuların 2021-22 sezonundan itibaren haftada 10 ‘yüksek kuvvetli kafa vuruşu’ ile sınırlandırılacağını söyledi.

Ağustos ayında yapılan yeni bir araştırma, defans oyuncularının, futboldaki diğer mevkilere kıyasla ileriki yaşlarda bunama yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu yılın başlarında, Profesyonel Futbolcular Derneği tarafından nörodejeneratif hastalığı (NDD) yaşayan eski oyuncular için özel bir bakım departmanı kuruldu.


Haberler

Tüm Haberler