Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu


 Egzersiz Meme Kanserini Engelliyor


Düzenli fiziksel aktivite ve/veya egzersiz bireylerin sağlığını korumada oldukça önemli bir role sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca, egzersizin faydaları meme kanserini birçok yönden etkilemeye kadar uzanmaktadır. American College of Sports Medicine’s sistematik araştırmasına göre, daha aktif olanlar için meme kanserine yakalanma riski %12-21 oranında azalmaktadır. Ek olarak, daha önce meme kanseri teşhisi konmuş olanları karşılaştıran araştırmalarda, fiziksel olarak en aktif grupta yer alan kişilerde tüm kanserde %38 azalma olduğu görülmüştür.
Çalışmalar, egzersizin meme kanserli hastalarda hayatta kalma oranını artırdığının altını çizerken, tanıdan önce egzersiz yapan ve tedaviden sonra egzersize devam eden hastaların, hastalığı tekrarlama şansının daha düşük olduğu bulundu.

Fiziksel aktivite kılavuzlarının tüm yetişkinler için haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta aerobik aktivite (yoğunluk şiddetli ise 75 dakika) önerdiğini unutulmamalıdır.

Ek olarak, egzersizin vücudu etkileyen bir dizi biyolojik faktöre sahip olduğu bulunmuştur. Egzersiz, kanser gelişim süreciyle ilgili östrojen ve büyüme faktörleri gibi hormonların düzeylerini düşürebilir; egzersiz, obeziteyi ve ondan kaynaklanan zararlı etkileri önlemeye yardımcı olabilir; egzersiz iltihabı azaltır ve vücudun bağışıklık sistemini iyileştirebilir. Kemoterapi gören meme kanseri hastaları için fiziksel olarak aktif olmak bilişsel bozulmayı ve yorgunluğu azaltabilir. Egzersiz izni almak için lütfen doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun ve ardından yardım için bir egzersiz uzmanına başvurun.


Haberler

Tüm Haberler