Gelişim Besyo’da “Türk Futbolunda Yabancılaşma” Paneli Yapıldı

İstanbul Gelişim Üniversite Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Türk Futbolunda Yabancılaşma” paneli 17 Mart 2015 Salı günü saat  11:00’de Besyo Konferans salonunda yapılmıştır.

Moderatörlüğünü  İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden  Eğitimi ve Spor Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sayın Zahit SERARSLAN’ın yaptığı panele konuk olarak,  Marmara Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdür yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sayın Veysel KÜÇÜK,  İstanbul Gençlik Hizmetleri ve  Eski Spor İl Müdürü Sayın Vedat BAYRAM, FİFA Menajeri, Eski Milli Futbolcu Sayın Saffet Sancaklı, Eski Futbol Milli Takımlar Sorumlusu Sayın Can Çobanoğlu katıldılar. Katılımcılar ,Türk futbolunda yabancılaşma ve yaşanan güncel sorunlar konusunda önemli tespitler yaparak, çözüm önerileri hakkında görüşlerini dile getirdiler.

Panelde ilk sözü alan Vedat BAYRAM sporda başarıda spor eğitimi alınmış olması ve Türk sporunu yönetenlerin, işin ehli olması gerektiğini ifade etmiştir. Milli takımın yedinci sıralardan ellisekizinci sıralara düştüğünü ifade eden Bayram Türkiye’ye yabancı fulbolcu gelmesine karşı olmadığını, ancak yabancı futbolcu getirmenin bir kuralının olması gerektiğini ifade ederek sözlerini bitirmiştir.

İkinci sırada söz alan Can ÇOBANOĞLU, yabancı kısıtlamasının Türk futbolcularının transfer değerlerinin arttırdığını, bu bağlamda kulüplerin transfer maliyetlerinin de arttığını ifade ederek yabancı futbolcuların sayısının yerine, niteliğinin tartışılması gerektiğini ifade etmiştir. Yabancı futbolcu transfer edilen ülkeleri sıraladıktan sonra niteliksiz yabancıya karşı olduğunu ifade etmiştir. Bu arada kulüplerin yabancı futbolcu transferi için borcu olmaması gerektiğini, ama kulüplerin tamamının borçlu olduğunun  buna rağmen  borçsuzluk belgesi aldığını vurgulamıştır. Sayın Çobanoğlu sözlerini spora, özellikle de futbola siyasetin karıştığını bu durumun sporun özüne ve felsefesine uymadığını ifade ederek  tamamlamıştır.

Panel Moderatörü Yrd.Doç.Dr.M.Zahit SERARSLAN sözü daha sonra Saffet SANCAKLI’ya vermiştir. Sayın Sancaklı TFF Başkanı Yıldırım DEMİRÖREN’nin ve Fatih TERİM’in başarılı olamadıklarını ifade ederek yabancı sayısının ondörde çıkarılmasının yanlış olduğunu söylemiştir. Sayın Sancaklı sayın Çobanoğlu’nun spora siyasetin karışmaması gerektiği görüşüne katılmadığını belirterek eleştirmiştir.

Son olarak söz alan Yrd.Doç.Dr Veysel KÜÇÜK yabancı transferine kesinlikle karşı olduğunu belirterek, Türk futbolunun çıkış noktasının uzun süreli yetenek seçimi programları ve nitelikli eğitim olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca federasyonların 15-20 günü kapsayan antrenör yetiştirme programlarını da sert bir dille eleştirmiştir. Panel, katılımcıların panelistlere sorularıyla sürmüş ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı sayın Abdülkadir GAYRETLİ’nin kapanış konuşması ile son bulmuştur.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu  Lisans ve Yüksek lisans öğrencilerinin büyük bir ilgi ile takip ettikleri panel sonunda, konuklara katılım plaketlerini Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Abdülkadir GAYRETLİ, Rektör Prof Dr. Sayın Burhan AYKAÇ, tarafından takdim edilmiştir.

 

  Fotograf Galerisi