ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ

Programın Amacı

Bu programın öncelikli amacı olimpik branşlarda spor kulüpleri ve milli takımlarda çalışacak düzeyde yetenekli sporcular seçebilen, yönlendirebilen; sportif performansa yönelik kondisyonel, teknik ve taktik uygulamalar yapabilen; edindiği kazanımları ölçme, değerlendirme, hedef belirleme ve uygulama adımları ile etkin bir şekilde kullanabilen çalıştırıcılar, antrenörler ve spor uzmanları yetiştirmektir.

 
Programın Hedefi

Spor bilimlerindeki meydana gelen gelişmeler antrenman ve hareket bilimlerinde uzmanlaşmayı beraberinde getirmiştir. Bu yüzden antrenörlük alanında ihtiyaç duyulan kalifiye insan gücüne katkıda bulunacak uzmanlar yetiştirmek. İlgili spor branşlarında ulusal ve uluslararası standatlarda antrenörlük yapabilecek eğitmenler yetiştirmek.Pedagojik formasyon alınması koşuluyla Milli Eğitim Okullarında , MEB izinli özel okullarda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği yapabilecek adaylar yetiştirmek.Engelli bireylere eğitmenlik , önderlik, spor koçluğu ve antrenörlük yapabilecek spor uzmanları yetiştirmek. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde ve branşlarında akademisyen adayları yetiştirmek.

 
Kariyer Olanakları

Antrenörlük Bölümünden mezun olan öğrencilerimiz en az 3. kademe antrenörlük belgesine sahip olmakta ve ilgili kurum ve kuruluşlarda antrenörlük yapabilmektedirler. Pedagojik formasyon sertifikası almak koşuluyla öğretmen olabilmektedirler. Ön koşulları yerine getirmek koşuluyla akademik kurumlarda ve üniversitelerde akademik eleman olarak görev alabilirler. Spor Bilimleri ile ilgili alanlarda yüksek lisans ve doktora eğitimi yapabilmektedirler.

 
Yatay Geçiş ile Geçilen Programlar

İlgili mevzuattaki şartlarin yerine getirilmesi kaydiyla bütün fakülte ve yüksek okullara Kurum-içi yatay geçiş yapilabilir. Ayrica diğer kurumlarin benzer programlarina yatay geçiş imkani vardir.

 
Dikey Geçiş ile Geçilen Programlar

Antrenörlük ile ilgili ön-lisans programlarindan bölümüne dikey geçiş yapilabilir.

 
I.Öğretim (Toplam Kontenjan) 17
I.Öğretim (Ücretli)
I.Öğretim (%100 Burslu) 8
I.Öğretim (%50 Burslu) 9
I.Öğretim (%25 Burslu)

II.Öğretim (Toplam Kontenjan)
II.Öğretim (Ücretli)
II.Öğretim (%100 Burslu)
II.Öğretim (%50 Burslu)
II.Öğretim (%25 Burslu)

Bölümün Eğitime Başladığı Yıl 2013-2014
Puan Türü YGS6
Öğrenim Süresi 4
Öğrenim Dili Turkish

Yarıyıl 1 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 2 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 3 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 4 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 5 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 6 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Yarıyıl, AKTS

Yarıyıl 7 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS

Yarıyıl 8 - Zorunlu

Teorik, Uyguluma, Laboratuvar, Kredi, AKTS